نام بسیج یاد آور زنان و مردانی است که روحی به پهنای زمین و همّتی به بلندای آسمان داشتند و در طول هشت سال دفاع مقدس حماسه‌ها آفریدند.همان غیور مردانی که خود را روی مین می‌انداختند تا برای همرزمان‌شان معبر باز کنند، همان‌هایی که برای شناسایی به دل آب زدند و هرگز برنگشتند؛ همان فرماندهانی که در دل شب پوتین سرباز هایشان را واکس می‌زدند و همان شیر زنانی که گاه در کسوت پرستاری و گاه با بافتن شال و کلاه برای کمک به رزمندگان ذرّه از توانشان مضیقه نمی‌کردند و آنان که یک عمر چشم به راه عزیزانشان رنج‌ها کشیدند.
درود خدا بر تمام آنان که از خواسته های خویش گذشتند تا دیگران در آرامش باشند، امید که قدردان این فداکاری ها باشیم و ادامه دهنده راهشان تاشرمنده آنها نگردیم.
خداوند در قرآن کریم میفرماید:«یَـٰٓأَیُّهَا ٱلَّذِینَ ءَامَنُواْ مَا لَکُمۡ إِذَا قِیلَ لَکُمُ ٱنفِرُواْ فِی سَبِیلِ ٱللَّهِ ٱثَّاقَلۡتُمۡ إِلَى ٱلۡأَرۡضِ...»(توبه/۳۸) ای کسانی که ایمان آوردید چه شده شمارا هنگامی که به شما گفته می‌شود در راه خدا حرکت کنید به دلبستگی های خود چسبیده اید و سستی می‌کنید.
«نفر» یعنی جنبیدن، حرکت کردن و پیشتاز بودن واژه‌ای که می‌تواند معادل بسیج باشد. بسیجی یعنی کسی که وقتی در جایی کمبودی می‌بیند و می‌داند که با وجود او این نیاز برطرف می‌شود بی درنگ قدم بر می‌دارد آن هم بدون هیچ چشم داشتی، نه توقع مالی دارد، نه موقعیتی، نه جاه و مقامی و نه قدرتی چرا که این اقدامش را فقط و فقط برای خوشنودی خداوند انجام می‌دهد و عملش خالصانه است. حال این عرصه‌ی تلاش و جهادش می‌تواند علمی، نظامی، فرهنگی، اقتصادی، در عرصه سازندگی و... باشد. مرزهای جغرافیایی هم نمی‌تواند مانع این جهاد باشد، در هر جایی انسان‌هایی نیاز به کمک داشته باشند او وظیفه خود می‌داند در صحنه حاضر باشد و از بذل جان و مالش دریغ نکند:«...جَٰهِدُواْ بِأَمۡوَٰلِکُمۡ وَأَنفُسِکُمۡ فِی سَبِیلِ ٱللَّهِ ذَٰلِکُمۡ خَیۡرٞ لَّکُمۡ إِن کُنتُمۡ تَعۡلَمُونَ» (توبه/۴۱)
امام راحل عظیم الشان فرمودند بسیج لشکر مخلص خداست. با آرزوی توفیق و ثبات قدم برای تمام بسیجیانی که برای رسیدن به اهداف متعالی از هیچ تلاشی کوتاهی نمی‌کنند...